İngilizceyi Sular Seller Gibi Konuşmanı Sağlayacak 9 Tavsiye

“Yıllardır İngilizce öğreniyorum, akademik makaleleri, iş raporlarını sorunsuzca yazıyorum da; ne zaman İngilizce konuşmak için ağzımı açsam tıkanıyorum, sanki tek kelime bilmiyorum!” diyorsan, doğru yerdesin.

Yapılan araştırmalara göre, İngiliceyi akıcı bir şekilde konuşabilmek için ortalama 10 000 kelime bilmek gerekiyor. Elbette ki çok kelime bilmen, sular seller gibi konuştuğun anlamına gelmiyor. Ortalama 10 000 kelime bilmek, akıcı konuşmanın sadece ön koşulu.

Eğer kelime bilgine güveniyor fakat pratikte sorun yaşıyorsan, işte sana bazı öneriler:

1. Hata yapmaktan korkma ve hatalarından öğren

hata-yapmaktan-korkma

Şirkette, okulda, tatilde… Her nerede ve kiminle olursa olsun, İngilizce konuşurken kelimeleri yanlış telaffuz etmekten, gramer hataları yapmaktan korkma.

Hata yapmaktan korkarsan, İngilizceni daha az kullanırsın ve sonunda daha az pratik yapma fırsatı yakalarsın.

İngilizce iletişim kurduğun kişiler, telaffuzun ile ilgili düzeltmeler yaptıklarında, cesaretini yitirme. Senden daha iyi konuşan kişilerden doğru telaffuzları öğrenmeye çalış ve kelimeyi doğru telaffuz edene kadar onlarla birlikte pratik yap.

2. Her gün en az bir kelime öğren

Kelime dağarcığını geliştirmen, ve İngilizceyi günlük hayatına katabilmen için, kelime öğrenmeyi günlük rutinin haline getir. Bunun için, İngilizce haber sitelerini ve blogları takip edebileceğin gibi, uzmanlaşmak istediğiniz konular ile ilgili bir liste yaparak, o listeden hergün bir kelimeyi hayatına katabilirsin.

3. İngilizce altyazılı filmler izle

ingilizce-altyazili-film-izle

İngilizce altyazılı filmler izlemen, kelimelerin hem yazılışını hem de okunuşunu öğrenmen açısından etkili olacaktır.

İngilizce konuşan aktörlerin ağız hareketlerini dikkatli bir şekilde izleyip, evde bir aynanın karşısında aynısını yapmaya çalış.

4. Sabırlı ol

sabirli-olun

İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamıyorsan, İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşmak için, bir olta balıkçısından bile daha sabırlı olmalısın. Tüm önerileri uyguladıktan birkaç hafta sonra herhangi bir gelişim göstermezsen, panik yapma. Unutma, İngilizceyi akıcı konuşmak en az gramer öğrenmek kadar emek ve sabır isteyen bir süreçtir. Kendine en az bir yıl zaman tanı ve pes etmeden çalış.

5. Destek ekibi oluştur

Çevrende iyi İngilizce konuşan insanlar mutlaka var. Bu insanların farkına var ve onlardan zaman zaman yardım iste. Özellikle iyi geçindiğin, nazınızın geçtiği kişiler ile diyalog günleri belirleyip, birlikte bir kahve içerek İngilizce konuşabilirsin. Yeterince pratik yapabilmen için, bunu bir rutin haline getirmen oldukça önemli.

6. Erasmus gibi öğrenci değişim programlarından faydalan

erasmus-ingilizce

Eğer öğrenciysen, öğrenci değişim programlarına katılman, akıcı bir İngilice konuşman için oldukça faydalı olabilir. Öğrenci değişim programlarında yabancı dilini geliştirmen için dikkat etmen gereken noktalar için (buraya yazacağım diğer yazının linki gelebilir) göz atabilirsin.

Öğrenci değişim programlarından birine katılamıyorsan, Türkiye’ye gelmiş kişiler ile vakit geçirmeyi deneyebilirsin. Bu kişiler ana dili İngilizce olan kişiler olmalı ve sana telaffuzunuzda yardım edebilmelidirler. Karşılığında sen de onlara Türkçe öğretebilirsin!

7. Rutinleştir

Her gün mutlaka en az yarım saatini İngilice bir aktiviteye ayırmalısın. Sabah bilgisayarını açtığında İngilizce haberlere göz atabilir, ya da İngilizce eğlenceli bir video izleyebilirsin. Bu aktiviteleri yaparken daha önce duymadığın kelimeleri yakalamak ve anlamlarını öğrenmek için çabalamalısın.

8. Çok hızlı konuşmaya çalışma

İngilizce konuşmak için bir fırsat yakaladığında, çok hızlı konuşmaya çalışma. Akıcı konuşmak, hızlı konuşmak anlamına gelmez. Akıcı konuşmak kelimeleri doğru yerde, doğru telaffuz ederek kullanmak ve cümlelerin ortasında uzun duraklamalar yapmamaktır. Acele etmeden fakat cümle içinde uzun aralar vermeden konuşmaya çalış.

9. Pratik yap

bol-bol-pratik-yap

İngilizce bir sunum yapmadan, ya da yurt dışından gelen birisi ile dışarı çıkmadan önce, daha az baskı hissedeceğin durumlarda pratik yapmaya çalış. Müzik dinlerken şarkılara eşlik etmek, filmlerdeki replikleri tekrarlamak, aynanın karşısına geçip ağız hareketlerini izleyerek pratik yapmak, baskının daha fazla olacağı ortamlarda daha rahat konuşmanı sağlayabilir. Evde pratik yaparken, anlamlı cümleler kurman gerekmez. Aklına ne geliyorsa, çok anlamlıymışçasına akıcı bir şekilde konuşmanın taklidini yapabilirsin.

Senin de tavsiyelerin varsa, bizimle yorum bırakarak paylaşabilirsin.