İngilizce Öğrenirken Çalışma Planı Yapmanın Faydaları

İş, okul, spor, arkadaşlar… Hayatında vakit ayırman gereken ne varsa hepsini bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde sıralamaya ve zamana koydun. Peki, evde yaptığın İngilizce çalışmalarını ve boş zamanlarını belirli bir plan içine sokmaya ne dersin? Bu yazıyı okuduktan sonra İngilizce veya herhangi bir yabancı dil öğrenimini bir çalışma planı dahilinde yürüterek hayatını nasıl kolaylaştıracağını anlayacaksın.

İngilizceyi ister evinde kendi kendine öğren, ister kurslara git, hedeflediğin eğitim kapasitesine ulaşman için kesinlikle bir çalışma düzenine ihtiyacın var.

Neden?

Her zaman söyleriz, İngilizce öğrenmek kesinlikle zor değil. İngilizceyi bıkmadan ve zorlanmadan öğrenenlerin en büyük sırlarından biri ise kendilerine bir çalışma planı oluşturmaları. Onlar, öğrenmek istedikleri yabancı dille ilgili tüm konuları bir plan dahilinde çalışıyor ve sosyalleşme, dinlenme gibi ihtiyaçlarına daha fazla vakit ayırabiliyorlar.

Sen de kendine bir çalışma planı hazırlayarak, daha verimli İngilizce çalışabilir, istediğin hedefe çok daha kısa bir zamanda ulaşabilirsin. Bil ki, çalışma planı yapmak sadece planlı bir halde İngilizce çalışmanı sağlamayacak, günlük işlerini ötelemeden, gün içinde kendine daha iyi vakit ayırabilmeni de sağlayacak.

Nasıl?

  • İlk olarak yapman gereken İngilizce çalışma planını hazırlarken günlük aktivitelerini, gün içinde nelere zaman ayırman gerektiğini planlı bir şekilde düşünmek. Okula ya da işe gidiş – dönüş saatlerini, yolda geçirdiğin süreyi, kahvaltı ve akşam yemeği saatlerini tek tek hesapla ve sıraya koy. Ayrıca bu sıralamaya, dinlenmeye, spora ve sosyalleşmeye ayırdığın zaman dilimlerini de eklemeyi unutma. Mesela “Akşam eve 18.00de dönüyorum, 19.00 / 19.30 a kadar akşam yemeği ve dinlenmeye vakit ayırıyorum. 19.00’dan sonra ise 50 dakikalık bir İngilizce çalışması yaparım. Sonra tekrar dinlenebilirim.” gibi…
  • Daha sonra tüm bunları tarihleri ve saatleriyle bir takvime geçir. Son olarak boşta kalan zamanlara İngilizce çalışmalarını ekleyerek çalışma planını oluşturmuş olacaksın. Bundan sonra İngilizce çalışmak için ayıracağın saatler günü gününe belli olacak.Bunun önemi hayatına kolay adapte edebileceğin, kendine göre esnetip, sıkıştırabileceğin bir çalışma planına sahip olman. Emin ol, hiçbir plan senin hazırladığın çalışma planından daha iyi olamaz.
  • Sırada İngilizceden hangi konuları, hangi sırayla çalışacaksın belirlemek var. Belirlediğin konuları haftalara ve aylara bölmelisin. Bu sayede İngilizce çalışmalarının tahminen ne zamanda meyve vereceğini bilir ve her haftaya yeni bir konuyla başlayarak motivasyonunu arttırırsın.Bunu yaparken seni fazla zorlamayacak konuları sıralamaya özen göster. Eğer kendini eksik bulduğun bir konu var ise, o konuya çalışma planında daha çok yer ayır ya da öncelik tanı. Burada dikkat etmen gereken şey ‘nasıl olsa çabucak öğrenirim’ diyerek konuları hızlı geçmemen. Her yazdığın konuyu iyice öğrenebilmen için kendine zaman tanı ve etkili bir plan oluşturmaya özen göster.

work_the_plan

  • Çalışma planını oluşturduktan sonra plana mümkün olduğunca uymaya çalış. Benim gönlüm gezmelere, biraz TV seyretmeye kayar dersen, haklısın kayar. İlk zamanlar kolay olmayacak ancak zamanla bu plana uymanın sana nasıl bir hız ve zaman kazandırdığını göreceksin.
  • Her konuya 1 saat çalışmaya özen göster. Aynı konuyu 2 ya da 3 saat çalışmak dikkatinin dağılmasına ve verimsiz bir çalışma olmasına sebep olur. Eğer ki konu çok uzun ve 1 saatte bitmeyecek gibiyse ya öbür gün devam et ya da ara vermeyi dene. Ayrıca benzer konuları da ardı ardına çalışma ki, kafanı karıştırmasın. ‘Günde 5 saatten, haftada 35 saat çalıştım’ diye de böbürlenmek fayda etmez. Çünkü önemli olan ne kadar çok çalıştığın değil, neyi nasıl bir verimlilikte çalıştığın.
  • Çalışma planının sadece takvim oluşturmak için değil, seni test eden bir araç olduğunu unutma. Kendine sınav günleri belirle ve bu günlerini çalışma takvimine yaz. Bu sınavlar eksikliklerini ve ilerleme seviyeni belirleyecek ve sonraki haftanın çalışma planını oluşturman için iyi bir zemin oluşturacak.
  • En dinç olduğun saatlerde zorlandığın konulara çalışmaya özen göster. Çalışman için en verimli saatler; sabah 8.00 – 12.00 arası , öğleden sonra 16.00 – 18.00 arası, akşam da 20.00 – 23.00 arasıdır. Bu saatlerde zihnin diğer saatlere göre daha açık ve daha alıcı olur. Mümkünse çalışma planını bu saatlere göre şekillendirmeye çalış.
  • Unutma ki çalışma planına her daim sıkı sıkıya bağlı kalmak zorunda değilsin. Hayat bu, olur ya hastalık ya da acil bir durum çıkar ve çalışma ritmini bozmak zorunda kalırsın. Bu durumlar seni engellemesin. Son durumuna göre planını yenileyerek kendine uydurabilirsin.
  • Çalışırken 50 dakikada bir 10-15 dakikalık bir ara vermeyi unutma. Dinlenmek, kafanı toparlaman, bilgileri sindirmen ve bir sonraki çalışmaya daha zinde girmen için çok önemli.
  • Kendini ödüllendir! Günlük çalışman bittiğinde sana iyi gelecek bir şey yaparak kendini ödüllendir. Çalışma esnasında, “Bu çalışma bir bitsin, nasıl da sinemaya giderim” gibi şeyler düşünürsen, dersi daha motive çalışırsın.

you_can_do_it

Şimdiden söyleyelim, plana uymayacaksan, plan yapmanın hiç gereği yok. Bu iş kesinlikle aynı bir sevgili ya da eş gibi sadakat ve devamlılık ister. Planına sarıl ve ona güven.