İngilizce Öğrenerek Kariyer Basamaklarını Tırman!

Çalıştığın ofiste ya da sokakta sağır sultana duyuracak kadar bağırarak İngilizce konuşan birileriyle illaki karşılaşmışsındır. Turistlerden bahsetmiyoruz… Bu kişilerin hepsi bizim memleketten. Neden bu insanlar sanki Londra’da doğmuşçasına bir aksanla konuşmalarını cümle aleme dinletirler? “Bakın ben sular seller gibi İngilizce konuşuyorum, herkes bana baksın!” imajı vererek muhteşem yetenekli bir insan olduklarını kanıtlamak için mi?

Tabi ki herkesi zan altında bırakmayalım. Ama bu durumla eminiz ki sizde karşılaşmışsınızdır. Aslına bakarsanız bunun sebebi ülkemizde İngilizce bilmeyen nüfusun çok fazla olması ve meydanların İngilizce bilen azınlığa kalmasının yarattığı durum. Ülkemizde her okulda İngilizce eğitimi var, neden hala bilen sayısı çok az diye sorarsanız, emin olun biz de anlayabilmiş değiliz ve bu sebeple eğitim sistemini topa tutacak değiliz.

Fakat şu bir gerçek ki ülkedeki bu gidişat sebebiyle küçük çaplı ya da büyük kurumsal iş yerlerinde İngilizce bilen çalışanlar yok denecek kadar az. 2.000 çalışanı olan kurumsal bir şirkette 30 kişiden fazla iyi İngilizce konuşan bir tane çalışan yok. Bunun sebebi ise genellikle şirket çalışanlarının bir kısmı okulda İngilizce eğitim görmemiş ve yaşını almış eski çalışanlardan oluşuyor. Diğer yarısı ise okulda İngilizce eğitim görmüş genç kesim. Ama onlar da zamanında İngilizce derslerini dinlemeye gerek duymadıkları için kariyer hayatlarında sınıfta kalmış ve patronlarından iyi bir not alamamış olan kesimden oluşuyor.

An itibariyle dünyada 2 milyardan fazla insan İngilizce öğreniyor ve 900 milyon insan ise ikinci dil olarak İngilizce konuşuyor. Tüm dünyada anadili farklı olan insanların konuştuğu ilk ‘küresel ortak dil’ ve ‘çağın dili’ olarak kabul edilen İngilizceye şu an ülkemizde, iş çevrelerinde hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuluyor.

İngilizce dünyanın her yerinde siyaset, eğitim, dünya haberleri ve iletişimin yanı sıra müzik ve sanat dili olarak kullanılırken günümüzün global gelişimine ayak uydurmaya çalışan şirketler de doğal olarak seçimlerini global dünyaya adapte olabilecek çalışanlardan yana kılıyor. Bugün, işverenlerin hemen hemen hepsi çalışanlarının çok iyi derecede İngilizce bilmesini tercih ediyor. Şirketlerin birçoğu çalışanlarından uluslar arası işlerine bakarak dünyaya açılmasını sağlayacak ve şirketin profilini ve vizyonunu güçlendirecek eleman alımları yapıyor. Bazı şirketler ise yeni geliştirdikleri iş bağlantılarında var olan kalifiye elemanlarını değiştirmek yerine onları dil eğitimlerine göndermeyi tercih ediyor.

Nebraska Yabancı Diller Örgütü kariyer seçimi konusunda İngilizce bilmenin bugünün ve yarının dünyasında bir rekabet aracı olduğunu belirtiyor. Yaptıkları araştırmalar işverenlerin ikinci bir yabancı dilde iletişim kurabilen çalışanlar istediklerini gösteriyor. Ki bu ihtiyaç bir çok sektöre ait. Yiyecek, turizm ve otelcilik gibi hizmet endüstrilerinde; film, radyo ve müzik üretimi gibi alanlarda ve uluslararası şirketlerde yabancı dili yeterli seviyede konuşabilen elemanlar çalıştırılıyor ve bu durum sadece onların dil kabiliyetlerinden kaynaklanıyor. Tıp, hukuk, ticaret, gazetecilik, politik bilimler, kütüphanecilik ve müzecilik gibi diğer iş alanlarında ve daha genel resmi işlerde de yabancı bir dilde yeterli bir seviyede olmak size diğer çalışanlara karşı çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Konuyu biraz daha üst seviyeye taşımak gerekirse, iş İngilizcesi, hukuk İngilizcesi, tıp İngilizcesi gibi spesifik alanlarda uzmanlaşmak da büyük önem taşıyor. Örneğin dünya pazarında açılmak isteyen, ithalat ve ihracatla uğraşan biri, ürününü yurtdışı pazarlarına sunmak için işinin teknik terimlerinde uzmanlaştığı İngilizcesinden faydalanıyor. Hangi ulusta olursa olsun dünyanın bir başka coğrafyasına ticaret yapmak için anlaşmalarını ve sözleşmelerini İngilizce hazırlıyor.

Sen bu dünyanın neresindesin?

Sen bu dünyanın neresindesin?

Son zamanlarda görüldüğü üzere iş bulmak ya da bulduğun işe tutunmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Eskisi gibi üniversite mezunu, yaratıcı ve işini seven biri olmak da yeterli değil ve bu bilince erişen birçok çalışan da yok değil. Açıktır ki kulaktan dolma İngilizce bilgisiyle veya aşina olmakla iş hayatında başarı ve istikrar sağlanamıyor. İşi kapmak için CV’ni istediğin kadar süsleyebilir, “İngilizce seviyem çok iyi” yazabilirsin. Ancak iş görüşmesinde yapılacak sözlü İngilizce mülakatta “Aslında İngilizce biliyorum, anlıyorum ama konuşamıyorum” dediğin anda da kapının yolunu göstereceklerini biliyorsun.

Peki sen bu durumun neresindesin? Birçok meslektaşın İngilizce öğrenmeye ya da İngilizce bilgilerini geliştirmeye başladı bile. İş hayatında onların İngilizce bilgilerine yetişemezsen, emin ol aralarından sıyrılarak bir süre vazgeçilecek ilk eleman sen olursun. Yabancı dilini ‘profesyonel’ olarak kullanabilmenin seni iş yerinde hangi konumlara getirebileceğini ve ne kadar fazla sayıda iş imkanını önüne sereceğini tahmin bile edemezsin.

İngilizce Öğrenmenin Kariyerine Katkısı Nedir?

İngilizce Öğrenmenin Kariyerine Katkısı Nedir?

  1. İstediğin kadar İngilizce yazılmış kitap, gazete, dergiyi , internette yer alan milyonlarca makaleyi okuyabilir ve uzmanlaşmak istediğin konularla ilgili araştırmalar yaparak kendini geliştirebilirsin. Tüm dünyada mesleğinle ilgili son gelişmeleri takip edebilir, bulunduğun konuma göre değerlendirerek uygulamaya geçirebilirsin. Kim bilir belki de kitaptan öğrendiğin yeni bir pazarlama stratejisi ile patronunun ve iş arkadaşlarının ağzını açık bırakabilirsin.
  2. Son zamanlarda hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki birçok ülkede tüm meslek alanlarıyla ilgili temel uzmanlık ve kariyer gelişim eğitimleri yapılıyor. Bu eğitimlerin bir çoğu İngilizce olarak veriliyor. Türkiye’de ya da yurtdışında İngilizce diploma programlarıyla kendini daha fazla geliştirebilecekken, neden hala yerinde duruyorsun? Unutma, “Nasıl olsa anlayamam” “Nasıl olsa dil bilmediğim için beni almazlar” diyerek katılmadığın eğitimlere katılanlar emin ol ki şu an kariyerlerinde senin önüne geçiyorlar.
  3. İngilizce yayınlanan iş ilanlarını rahatlıkla okuyabilir ve gönül rahatlığıyla başvurabilirsin.
  4. Kendini yabancı kökenli bir iş yerinde yabancı patronlarınla sular seller gibi İngilizce konuşurken hayal et. Harika olmaz mıydı? İngilizce öğrenerek iş dünyasında birçok yabancı insanla tanışabilir ve birlikte iş yapabilirsin. Sana iş fırsatı yaratabilecek, alanında uzman insanlarla bağlantı fırsatı yakalayarak, onlardan dinlediğin muhteşem tavsiyelerle kariyerini ya da uzmanlaşmak istediğin alanda kendini gün be gün geliştirebilirsin.
  5. İyi bir İngilizce daha iyi maaşlı bir iş bulmanı sağlayabilir. İşverenlerin İngilizceyi iyi konuşan ve şirketlerine iyi bir imaj kazandıracak, daha kaliteli hizmet sağlayacak çalışanlara diğerlerinden daha fazla maaş ve şirketlerinde iyi bir konum verdiklerine emin olabilirsin.
  6. Ofiste yurtdışı işini halledecek ilk kişi sen olursun. Herkes ofise tıkılmışken, arada bir yurtdışı seyahatlerine gitmek fena olmaz.
  7. Anadilinden başka yabancı bir dil konuşabilen insanların daha iyi sunum yapabildikleri bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Bulduğun İngilizce kaynakları kullanarak ve diğerlerine oranla daha iyi bir sunum tekniği ile işverenlerini etkileyebilirsin.
  8. TOEFL, IELTS, YDS, TOEIC, FCE, CPE gibi birçok İngilizce yetkinlik sınavına girerek, seviyenle ilgili sertifika sahibi olabilir, bu sertifikayla yurtiçi ve yurtdışında sayısız iş, konaklama ve eğitim imkanına sahip olabilirsin.
  9. Şüphesiz ki kendine güvenin artacak. Bu sayede iş arkadaşlarınla ve yöneticilerinle olan iletişimini güçlendirerek, daha anlaşılabilir ve daha sevilen bir çalışan haline gelebilirsin.
  10. İkinci bir dil bilmenin insanın yaratıcılığını arttırdığı, sorunları daha kolay çözmesine sebep olduğu göz önünde bulundurursak, sadece İngilizce bilmekle kalmaz, daha kaliteli iş çıkarabilir, iş yerinde yaşanabilecek sorunlara daha kolay çözüm yolu bulabilirsin.