İngilizce Öğrenmeni Hızlandıracak Öneriler

Müdürün derhal İngilizce öğrenmeniz gerektiğini söylemiş, ama sen evde defter kitap açıp alıştırma yapmak istemiyor musun?

Çevrendekiler bir kelimeyi on defa yazarak öğreniyor, bununla gurur duyuyor olabilir. Sen, müzik dinle, şarkı söyle, dans et, film izle, oyun oyna!

Tüm bu çok sevdiğin alışkanlıklarında küçük değişiklikler yaparak rahatlıkla İngilizceyi günlük hayatına katabilir, öğrenme hızını arttırabilirsin.

Peki bu nasıl olacak?

michael-jackson-ile-ingilizce-ogren

Eci vici vokke kuşağındansan, İngilizce şarkı sözlerini uydurmak yerine, internet üzerinden kolaylıkla sözleri bulup, solistle birlikte söyleyebilir, ailenin rock starı olabilirsin!

Rockçı, punkçı ya da arabeskçi olabilirsin… Yeniliklere açık ol, farklı konularda farklı tarzlarda şarkılar bulmaya çalış. Bu şarkılarda karşına çıkan yeni kelimeleri araştır. Şarkıya aşina oldukça kelimeleri ne kadar da kolay hatırladığına şaşıracaksın!

Şarkı sözlerini buldun, anlamlarını öğrendin! Şimdi de bu kelimelerin anlamlarına uygun bir şekilde dans et. Hane halkı kalabalıksa, onları da kat. Öğrendiğin kelimelerle farklı yerlerde karşılaştığında bu hareketler aklına gelecek ve kelimenin anlamını kolayca hatırlayacaksın!

dans-ederek-ingilizce-ogren

Yoğun bir iş gününden sonra eve geldin. Bir dizi ya da film açmak, rahatlamak istiyorsun. İngilizce ses ve İngilizce alt yazıları birlikte açman, kelimelerin okunuşlarını içselleştirmeni kolaylaştıracaktır. Film ve diziler, günlük hayatta kullanılan İngilizce’yi öğrenmen için de oldukça önemlidir. Eğer İngilizce seviyen başlangış düzeyi ya da orta düzeyde ise, çok hızlı akan aksiyon filmleri ile başlamaman gerekir. Seviyeni ilerlettikçe, aksiyonu arttırabilirsin.

i-am-the-one-who-knocks

Conan O’Brien, Jimmy Fallon, Jon Stewart gibi komedyenlerin videolarını takip ederek hem hoşça vakit geçirip hem de İngilizce kulak aşinalığını arttırabilirsin.

jon-stewart-ingilizce

İngilizce scrabble oyunlarını telefonuna indirerek, kelime üretmek konusunda kendini sınayabilirsin!
Bilgisayar oyunları oynamaktan hoşlanıyorsan, farklı konularda yapılmış oyunları tercih edebilirsin. Tarla ekip biçerken farklı bir kelime grubu, futbol oynarken başka bir kelime grubunu öğrenmiş olacaksın!

scrabble-oyna-ingilizce-ogren

Bizler, İngilizce bir kelimeyi öğrenebilmek için 10 defa yazmak gerektiğine inanmış bir jenerasyon olsak da; şarkılar, filmler, seyahatler ve hatta dans etmek hayatımıza yeni kelimeler katmak konusunda inanılmaz etkilidir. Yeter ki bu etkinlikleri bilinçli bir şekilde, belli bir amaca yönelik olarak yapmaya alışabilelim.

Tüm bu etkinlikleri hayatına kattıktan sonra, kelime haznenin ne kadar geliştiğine sen bile inanamayacaksın.