İngilizce’de Başarı İçin 12 Adım

İngilizce Çalışıyorum Ama Başarılı Olamıyorum

İngilizce Çalışıyorum Ama Başarılı Olamıyorum

“Artık İngilizce öğreneceğim!” diyorsun ama İngilizce öğrenmek için bir çaba sarf etmiyorsun.

“Artık İngilizce öğrenmeye başladım!” diyorsun ama bir bakıyorsun ki ilerleme kaydedemiyorsun.

“Artık şakır şakır İngilizce konuşabilirim!” diyorsun ama bir İngilizce soruda nakavt oluyorsun.

Tüm bu bunların sonunda tüm sorunu İngilizcede buluyorsun. Hemen orada dur. Çünkü İngilizceyi sen zorlaştırıyorsun. İngilizce asla zor bir dil değil. Hatta Türkçe, İngilizceden gramer bakımından çok daha zor. O zaman sorun bende, ben anlayamıyorum da diyebilirsin. Ama emin ol, her yaştan, her eğitim ve zeka seviyesinden milyonlarca insan İngilizce öğrenebiliyor. Önce şunu kabul et; senin İngilizce öğrenmek için hiçbir eksiğin ve bahanen yok. Sonra da şunu; Hiçbir işte “elma ağzıma düş” diyemeyeceğin gibi İngilizcede de diyemezsin. Öğrenmek istediğin İngilizce de dahil tüm dillerde tek kural azıcık sabır ve istikrar. Sonrası da kesinlikle başarı…

Bu yolda ilk olarak, kendine başarıya giden bir yol çizmen gerek. Evet, başarıya giden yol… Gözüne belirsiz göründüğünün ve hatta korkutucu geldiğinin farkındayız. Ama yapman gerekenleri iyi sıralarsan İngilizce öğrenme hedefine ulaşmak çok daha kolay olacak. Nereye gittiğini ve oraya ne zaman varacağını bilmen gerek. İyi bir plan yapmış, motivasyonu yüksek biri olarak hedef listen sana sonraki adımı görüp, ona göre hareket edebilme kabiliyeti sağlayacak.

Baştan söyleyelim; İngilizceyi bütünüyle alamazsın, zamanı kısaltamaz ya da yoğunlaştıramazsın, hazmetmen için zaman gerek. Cesaretini topla, konsantre ol ve olabildiğince hızlı harekete geç. Emin ol ,değişim ve başarı senin elinde…

“Başarı, %1 yetenekse, %99 terdir. – Thomas Edison”

 İngilizce Öğrenmekte Başarılı Olmak İçin Uygulanabilecek 12 Adım

 İngilizce Öğrenmekte Başarılı Olmak İçin Uygulanabilecek 12 Adım

1. Neden İngilizce öğreniyorsun; Mutlaka İngilizceyi hayatının hangi alanlarında ve ne seviyede kullanmak istediğini belirle. İngilizceyle ilgili hayallerini ve tutkularını açıkça ortaya koy. Bu sayede uzmanlaşmak istediğin alana odaklanarak, hedeflediğin alanda daha başarılı olursun. Hedefini belirlemek, aynı zamanda çalışmak için motivasyonunu arttıracak ve hedefine daha kısa sürede ulaşmanı sağlayacak.

2. Strateji oluştur; İngilizce çalışmak için kendine bir çalışma planı çıkar. Günde kaç saat, sırasıyla hangi konuları çalışacaksın, haftalık ya da aylık çizelge oluştur. Hazırladığın çalışma çizelgesinin kolaydan zora gitmesine ve öğrenme hızına göre hazırlamaya özen göster. Ayakları yere basan hedefler koymaya çalış. Sana hemen burada Winston Churchill’in kendisi kadar meşhur sözünü hatırlatmak isteriz;

“Üstün tedirginliğimiz, üstün düşünme ve planlamaya dönüşsün.”

3. Çalışma ortamını hazırla; İngilizce çalışmalarını nerede ya da nerelerde yapacağına karar ver. Dikkatinin dağılmayacağı, sakin bir ortam seçmeye özen göster. Ben otobüste, metroda da odaklanıp çalışma yapabilirim dersen o başka tabi…

4. İlgi çekici hale getir; Eğer İngilizce öğrenirken ilgini çeken konularda çalışırsan, kelimeler zihninde daha kalıcı olacaktır. Sinema, müzik gibi ilgini çeken konularda makale, kitap ya da dergi okuyabilirsin.

5. Sabırlı Ol; Yeni başlayan birçok kişi İngilizce öğrenmek konusunda sabırsızdır. Bir an önce İngilizce konuşmak, İngilizce romanlar okumak gibi şeyler ister. Öncelikle sadece başarıya değil, süreçte öğrendiklerine odaklan. Anlayamayacağın konulara erken girmemeye çalış ve İngilizce seviyene yönelik çalışmaları tercih et. Unutma

“Büyük başarıların sahipleri, küçük işleri titizlikle yapabilme sabrını gösteren kişilerdir. -Friedrich Schiller”

6. Pes etme; Her şeyi gerektiği gibi yapmana rağmen daha ilerleyemediğini hissettiğin zaman ya da hata yaptığın zaman asla pes etme. İyi bir İngilizce düzeyine gelmek ve konuşmak ortalama 1 yıl, düzenli bir eğitimle olabilir. Bu işe bunca zaman harcamışken devamsızlık yapar ya da vazgeçmeye kalkışırsan, asla hedefine ulaşamazsın ve İngilizce öğrenebilmek için harcadığın onca zaman boşuna gider.

7. Ara ver; İngilizce öğrenmeyi eziyete çevirmene gerek. Zihinsel olarak yorulduğunu ve daha fazla çalışamayacağını hissettiğin anda 15-20 dakika mola ver. Mola esnasında yürüyüşe çıkabilir veya müzik dinleyebilirsin, seçim senin.

8. Öğrendiklerinle Pratik Yap; Sadece ezber yaparak İngilizce bilgini kalıcı hale getiremezsin ve unutman çok daha kolay olur. O yüzden öğrendiğin her kelimeyi cümle içinde kullan. Gün içerisinde sürekli tekrarla. Bu tekrarlar kelimenin hafızanda daha kalıcı olmasını sağlayacak.

9. İngilizce Düşün; İngilizce öğrencilerinin yaptığı en büyük hatayı yapma; duyduğun İngilizce kelimeleri kafanda Türkçeye çevirme. İngilizce düşünmeye çalış. Kolay olduğunu söylemiyoruz ama kendini buna alıştırırsan, düşünürken İngilizceni geliştirdiğinin farkına varacaksın.

10. Tüm Kaynaklarını Kullan; Artık kolaylıkla ulaşabileceğin İngilizce televizyon programları, kitaplar, internet sayfaları gibi değişik kaynaklar var. İngilizce öğrenirken bu kaynaklardan faydalanmak öğrenimi hızlandırmak için birebir. Kaynak konusunda sınırın yok. Arkadaşların da senin kaynakların. Onlarla arada bir İngilizce konuşarak kendini geliştirebilirsin.

11. Kendi sınavını kendin yap; Kim istemez gireceği sınavın sorularına sahip olmak? Sen olabilirsin. Kendine her hafta çalışma planına göre sorular hazırlayarak sınav yap. Sınavlarını yazılı ya da sözlü yapman da mümkün. Yaratıcılık senin elinde. Mesela sözlü sınavın için sesini kaydet ve sonra dinle. Bu sayede bilgilerini ve hatalarını kontrol edebilir ve düzeltebilirsin. Ama asla kendine torpil geçme, not konusunda dürüst ol.

12. Not Tut; Büyük bir defter edin ve tarih atarak, gün be gün öğrendiklerini temiz bir şekilde not al. Ayrıca tükenmez değil, kurşun kalem kullan. Not almak, hem geriye bakıp bilgi tazelemen hem de tekrar yapman için sana yardım edecek.