Radyo Dinleyerek İngilizce Öğrenmek

Yabancı dil öğrenirken pratik yapmanın ne kadar önemli olduğunu her yazımda dile getiriyorum. Pratik yapmak deyince genellikle o dili birisi ile konuşmak anlaşılsa da, aslında pratik yapmanın birçok yolu var. Dinleyerek ve okuyarak da pekala pratik yapılabilir.

Bu yazının amacı sana dinleyerek pratik yapabileceğin bir aracı tanıtmak. Radyo! Internetin ve akıllı telefonların gelişimi ile, dünyanın birçok yerindeki radyo istasyonlarını dinlemek artık çok kolay. Tunein adlı aplikasyonu telefonuna indirerek, ya da senin için yazıya eklediğim linklere tıklayarak, sözünü ettiğim radyo kanallarına ulaşman çok kolay!

İşte İngilizce öğrenirken kullanmak isteyeceğin bazı radyo kanalları

1. English as a Second Language Radio Bu kanalda, bazı karakterlerin karşılıklı konuşmalarını dinlemen, ve online olarak indirebileceğin materyaller üzerinden alıştırma yapman mümkün. Başlangıç ve orta düzeydeki öğrenciler için uygun olabilecek bu radyo, ileri düzeyde İngilizcesi olan öğrencileri pek tatmin etmeyebilir.

http://tunein.com/radio/English-as-a-Second-Language-p349813/

2. Listen to English – Learn English Learn English adlı kanalda, kelimeler ve kavramlar üzerine hikayeler anlatılmakta. Özellikle nimonik yöntemle kelime öğremek için oldukça faydalı olabilecek bu radyo da yine başlangıç ve orta düzeydeki öğrenciler için oldukça uygun.

http://tunein.com/radio/Listen-to-English—learn-English-p397048/

3. Englishclass101.com Bu kanalda, diyaloglar, hikayeler ve İngilizce öğrenmende sana yardımcı olabilecek pratik bilgiler paylaşılmakta. İçeriğinde her düzeyde öğrenciye uygun olabilecek çalışmalar mevcut. İleri düzeyde İngilizcesi olanlar, dillerini taze tutmak adına zaman zaman bu radyoyu dinleyebilirler.

http://tunein.com/radio/Learn-English—EnglishClass101com-p397049/

Dil öğrenenler için özel olarak hazırlanan yayınların dışında, Tunein üzerinden 100bin’den fazla radyo istasyonuna ulaşılmakta. Radyoları ülkesine göre seçerek dinlemen mümkün. Bu yüzden hangi yabancı dilde pratik yapmak istiyorsan, o ülkeden bir radyo açarak, dinleme pratiğini gerçekleştirebilirsin! Hem kelime bilgini geliştirir, hem de öğrendiğin yabancı dilin kültürüne aşinalık kazanabilirsin!