Yeni Yılda Yeni Bir Dil

Zaman su gibi akıp geçiyor. Ben İngilizce’yi yıllar önce hallettim ama gel gör ki öğrenmeyi çok istediğim İspanyolca için hala başlangıç düzeyindeyim. Her yeni yılda, her dönem başında, hayatımdaki her değişiklikte; ‘Bu kez İspanyolca’ya başlayacağım.’ derim fakat sözümü bir türlü tutamam. İyi bir iş fırsatı çıkmıştır, bir tembellik çökmüştür, kurs uzak gelmiştir, kursa para vereceğime yurt dışına giderim demişimdir.

İngilizce bir laf vardır: ‘If you really want to do something, you’ll find a way, If you don’t you’ll find an excuse.’

‘Bir şeyi yapmak istiyorsan bir yolunu bulursun, istemiyorsan bir bahane bulursun.’

Bu lafı seviyorum, bana kalırsa oldukça gerçekçi. Konu öğrenme olunca zorda kalmadıkça bir şeyi öğrenmek için fazla çaba sarf etmekten kaçınıyoruz. Özellikle de yetişkin insan, genellikle kısa vadede işine yarayacak şeyleri öğrenmeyi tercih ediyor. ‘Günün birinde İspanyolca konuşulan bir firmaya girersem ne yaparım?’ diye düşünerek, ortada fol – yumurta yokken ciddi bir şekilde kursa giden insan sayısı eminim yok denecek kadar azdır.

Elbette bir de işimize yaraması bir yana, hayatta yapmayı istediğimiz, arzu ettiğimiz, yapmaktan zevk aldığımız şeyler var. İspanyolca konuşmak benim için böyle bir şey. Fakat öğrenme sürecinin gerektirdiği emek kısa vadede hoşlandığım şeylerden feragat etmemi gerektirdiği için, şimdilik öğrenmek için zaman ayıramıyorum. Yine de hayal etmekten, arkadaşlarımın içinde ‘Ben de İspanyolca’yı çok seviyorum, şurada bir kurs var, burada bir hoca var’ demekten geri durmuyorum. Günün birinde eminim onun da vakti gelecek.

Disipline olmakla ilgili tavsiyeler veren birisinin ‘zamanı gelecek’ demesi vahim görünse de, hem psikolojik danışmanlıktan hem de hayat tecrübelerimden biliyorum ki, bir işe başlamanın ve hatta o işi bitirip bitirememenin en önemli belirleyicisi o işe hazır olmaktır.

Yeni bir yıla giriyor olmak, istediğin birçok şey için hazır olup olmadığını gözden geçirmen için güzel bir bahane. 31 Aralık gecesi ister çılgınlar gibi kutlama yap, ister sakin sakin televizyon izle, 1 Ocak sabahı uyandığında, yataktan çıkmadan bir düşün. Bu yıl neler yapmak istiyorsun? Elinde sihirli bir değnek olsaydı, değiştireceğin neler olurdu? Peki gerçekçi olarak bunların kaçını değiştirebilirsin? Yeni bir dil öğrenmeye hazır mısın? Yeni bir işe başvurmaya? Yeni birisi ile tanışmaya hazır mısın? Evlenmeye? Çocuk yapmaya? Dünyayı gezmeye? Uzun zamandır başlayamadığın o kitabı bitirmeye?

Yeni bir yılda, yeni adımlar atmaya hazır mısın?